Google

Sunday, March 8, 2015

Brain Teaser 3/9/2015

Shopping can present a terrible dilemma, the new couple discovered. Three pounds of potatoes and two pounds of eggplants cost $2.25. Or they could just buy eggplants for the same amount of money and make a casserole out of all those eggplants. But potatoes are cheaper than eggplants. How much did potatoes cost per pound?
Solution
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
The Game Of Life - A Classic

No comments: